Zastosowanie filtrów patronowych w procesie odpylania powietrza

Nieodłącznym elementem każdego etapu produkcji w szeroko pojętym przemyśle jest skuteczne oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłów wszelkiego rodzaju. Najczęściej stosowanymi mechanizmami odpylającymi są te wyposażone w filtry patronowe. Mają bardzo szerokie zastosowanie – począwszy od miejscowego opylania podczas wykonywania prac drobnych, jak polerowanie czy szlifowanie aż po zaawansowane procesy całych linii produkcyjnych.

Przeznaczenie filtra patronowego

filtr patronowyZastosowanie wkładów filtrujących patronowych polecane jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pyłami suchymi, proszkowymi. Filtr patronowy ma zdolność blokowania nawet najmniejszych cząsteczek pyłu – doskonale sprawdzi się przy takich pracach jak na przykład malowanie proszkowe lub szlifowanie powierzchni gipsowych. Filtry są wykonane najlepszych jakościowo materiałów podatnych na regenerację (dzięki temu nadają się do wielokrotnego użytku). Filtry patronowe są wytrzymałe, a ich plisowana powierzchnia bardzo dobrze przechwytuje nawet najmniejsze cząsteczki pyłu. Mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie odpylane powietrze nie jest wilgotne i nie zawiera sobie żadnych zanieczyszczeń olejowych lub innych zanieczyszczeń w postaci stałej. Filtr patronowy sprawdzi się również w przypadku, gdzie powierzchnia filtracji jest duża, a stopień zapylenia powietrza stosunkowo niewielki. Znajdą zastosowanie podczas wykonywania prac spawalniczych, piaskowania, przesypywania materiałów suchych lub też wszystkich innych prac, podczas których generowana jest duża ilość pyłu i dymu.

Nowoczesne mechanizmy filtrujące, w których montowane jest filtr patronowy są bardzo popularnym rozwiązaniem, gdyż ich dodatkowym atutem jest mały gabaryt. Dzięki temu mogą być użytkowane również w małych pomieszczeniach. Wszystkie te zalety decydują o tym, że urządzenia filtracyjne wyposażone w filtry patronowe są chętnie wybierane do oczyszczania powietrza w przypadku wykonywania prac, którym towarzyszy powstawanie dymów i pyłów.