Wybieramy lampę, żyrandol i kinkiet

Oświetlenie wnętrza jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, dlatego warto zaplanować je szczegółowo już w trakcie prac wykończeniowych w lokalu, aby móc odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną i w odpowiednich miejscach wypuścić kable. Oświetlenie spełnia dwojaką rolę, zależnie od pomieszczenia i rodzaju użytych lamp.

Nastrojowo w salonie, praktycznie w kuchni

lampy do salonuŚwiatło we wnętrzu można podzielić niejako na dwie grupy, różniące się spełnianą funkcją w danym pomieszczeniu. Inaczej będziemy dobierać oświetlenie do kuchni, gdzie do pracy niezbędne jest jasne światło. Idealnym rozwiązaniem okaże się oświetlenie nad blatem. Mogą to być świetlówki schowane pod listwą w górnych meblach, lub po prostu samoprzylepna taśma ledowa. Dobre oświetlenie blatu roboczego doceni każda pani domu. Jeśli chodzi o lampy do salonu, tutaj mamy wiele możliwości, w zależności od upodobań. Z doświadczenia wiem, iż górne światło w salonie nie jest zbyt często używane. Dlatego też zazwyczaj jest tylko jednym ze źródeł światła w tym pomieszczeniu. Najczęściej, oglądając telewizję lub czytając książkę, posiłkujemy się oświetleniem dodatkowym. Stojące lampy do salonu są świetnym rozwiązaniem dla miłośników wieczornego czytania w fotelu. Odpowiednio ustawiona lampa świeci wystarczająco jasno, ale nie natarczywie i nie przeszkadza przy tym innym domownikom. Możemy wykorzystać także kinkiety naścienne. Stworzą wieczorem ciepły, niepowtarzalny klimat, a rozmieszczone po bokach telewizora, pozytywnie wpłyną na zmęczenie naszych oczu spowodowane szklanym ekranem. Przedpokój natomiast warto oświetlić punktowo, nie zabierając dodatkowego miejsca wiszącym żyrandolem. Pozostaje jeszcze sypialnia, gdzie prócz górnego światła, warto postawić przy łóżku lampki nocne, które przydadzą się przy wieczornej lekturze. Łazienka natomiast powinna być szczególnie dobrze oświetlona w okolicach lustra, co każda pani doceni podczas codziennego makijażu.

Oświetlenie mieszkania jest sprawą szczególnie istotną, ponieważ spełnia rolę zarówno użyteczną, jak i ozdobną. Odpowiednio dobrane światło potrafi zbudować we wnętrzu niesamowity klimat. Warto też postarać się, aby wszystkie zakupione przez nas lampy pasowały do siebie stylem i kolorystyką. Jest to tym ważniejsze, jeśli mamy dużo otwartych przestrzeni. Światło w magiczny sposób dopełni całości i wyciągnie z wnętrza jego największe atuty.