Sposoby montażu obwodów drukowanych

Postęp w dziedzinie elektroniki wymusił konieczność stosowania nowych rozwiązań w celu zwiększenia wydajności urządzeń. Jeszcze kilka lat temu standardem był przewlekany montaż elementów elektronicznych, który zapewniał odpowiednie parametry oraz wymiary obwodów drukowanych. Wraz z postępem układy oraz urządzenia stają się coraz mniejsze co spowodowało potrzebę powstania nowych rozwiązań w zakresie montażu.

Miniaturyzacja elektroniki profesjonalnej

profesjonalny montaż smdTak narodziły się elementy smd, które umożliwiają znaczne ograniczenie gabarytów urządzenia oraz płytek PCB przy zachowaniu tych samych a nawet lepszych parametrów pracy.  Warto od razu zaznaczyć, że profesjonalny montaż smd wymaga wyjątkowej wprawy co wymusiło poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. W dużych zakładach przemysłowych czynność montażu powierzchniowego została zautomatyzowana poprzez zastosowanie automatów montażowych czy pieców lutowniczych. Zarówno jedne jak i drugie służą do montażu powierzchniowego elementów jednak różnią się sposobem realizacji tego zadania. W przypadku automatów montażowych, elementy są pobierane z podajników, a następnie umieszczane w odpowiednich miejscach na płytce. Piec z falą lutowniczą działa na innej zasadzie. W tym przypadku płytki są podgrzewane do odpowiedniej temperatury w celu rozpuszczenia lutowia. Po osiągnięciu odpowiedniej wartości nakładane są elementy smd. Po tym zabiegu płytka jest chłodzona, a elementy przylutowane.

Dzięki zastosowaniu tych technologii możliwe jest zwiększenie wytwarzania obwodów drukowanych na skalę przemysłową. W przypadku pracy ludzi nie byłoby to możliwe ze względu na poziom skomplikowania montażu smd. Człowiek może jedynie dokonać profesjonalnej naprawy wadliwego układu lub złożyć partię próbną obwodu. W przypadku produkcji wieloseryjnej są jednak potrzebne profesjonalne maszyny takie jak automaty montażowe czy piece z falą lutowniczą.