Rodzaje rowerów ze względu na zastosowanie

Rowery to bardzo dobry środek transportu. Nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ nie emituje żadnych spalin. Napędzany jest siłą mięśni, dlatego też jest bardzo korzystny dla zdrowia ze względu na to jak dobrym jest treningiem siłowym oraz tlenowym. Rowery jednak są przeróżne, choć wydają się być podobne.

Różnorodność rowerów – różnorodność zastosowań

rower szosowy krossKażdy rodzaj roweru ma swoje określone cechy oraz z reguły jest dostosowany do przeznaczenia. Każdy rower ma zalecane środowisko oraz nawierzchnię do ruchu. Rowery terenowe, wśród których są rowery górskie, mają bardzo bogatą amortyzację, często mają grube opony, aby dodatkowo one amortyzowały uskoki, a także aby były wytrzymałe na różnego rodzaju przeszkody w terenie. Rowery szosowe, wśród których jest m.in. wyspecjalizowany rower szosowy kross, cechują się najczęściej wąskimi kołami, aby tarcie było zmniejszone, dzięki czemu możliwa jest szybsza jazda. Stawia się tutaj na osiąganie korzystnej prędkości, dlatego rower taki jest przystosowany także do jazdy na wysokich przerzutkach. Zawsze ma odpowiednio ustawione siodełko w stosunku do kierownicy, aby też ciało przyjmowało opływowy kształt w trakcie jazdy. Rower taki ma także bardzo mocne hamulce, bardzo często tarczowe, aby móc szybko i bezpiecznie zredukować prędkość, jeśli była ona wysoka. Rowery takie cechują się także dobrą amortyzacją, ponieważ jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. Rower szosowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób lubiących jazdę na rowerze, zarówno sportową, jak i rekreacyjną.

Rower jest środkiem transportu, który jest korzystny dla środowiska, ale także dla zdrowia rowerzysty. Rowery są do siebie podobne, jednak wykazują się bardzo dużą różnorodnością, przede wszystkim pod względem przeznaczenia, a co za tym idzie pod względem podstawowego wyposażenia danego rodzaju roweru.