Rodzaje i zastosowania skrzyń biegów

 

W każdym samochodzie musimy mieć możliwość zmiany biegów, tak aby współgrała z prędkością, z jaką się poruszamy. W branży motoryzacyjnej stosuje się obecnie wiele różnych rozwiązań, które różnią się od siebie budową, trwałością i łatwością obsługi. Należy pamiętać, że skrzynia biegów to kluczowy element budowy pojazdu, który odpowiada za jego bezpieczną eksploatację i pozwala na optymalne wykorzystanie pracy silnika.

Co warto wiedzieć?

skrzynie biegów świętokrzyskieSkrzynia biegów to złożony mechanizm, który umożliwia zmianę przełożenia układu napędowego według potrzeb, które trzeba dostosować do parametrów silnika. Dzięki niej wejdziemy na optymalną prędkość obrotową silnika dla danego obciążenia i prędkości jazdy. Bez tego urządzenia nie mielibyśmy możliwości wjechać pod górę ani się cofać. Obecnie stosowane modele to skrzynie manualne, automatyczne stopniowe, półautomatyczne stopniowe oraz bezstopniowe. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie są najlepsze skrzynie biegów świętokrzyskie oraz wiele innych województw mają na swoim terenie ekspertów z tego zakresu. Większość z nas zaznajomiona jest z manualną skrzynią biegów, której głównymi zaletami są trwałość i niska awaryjność. Przy okazji jest to najtańszy mechanizm tego typu, który montuje się w samochodach. Użytkownicy nierzadko narzekają na konieczność wciskania sprzęgła podczas zmiany biegu oraz problemy z przejściem na wyższy bieg. W razie konieczności naprawy dochodzi do tego także kwestia wysokich kosztów części zamiennych.

Istnieje kilka rodzajów skrzyń biegów, jednak najczęściej spotykamy samochody, w których trzeba obsługiwać sprzęgło i manualną przekładnię. To mechanizm relatywnie trwały, wytrzymały i nie psuje się często przy odpowiedniej eksploatacji. Niestety ma też swoje wady, które objawiają się w najmniej odpowiednich momentach, czyli kiedy musimy skorzystać z usługi naprawy.