Quadrocopter i niebezpieczeństwo

Quadrocopter

Czemu zawsze musi być tak, że nasz rząd nie zainteresuje się jakąś sprawą dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia. Przeważnie dopiero wtedy, kiedy nagłówki gazet zaczynają nagłaśniać czyjąś śmierć bądź tragedie, władze podejmują odpowiednie kroki.

Takie zabawki jak quadrocopter mogą być niebezpieczne

QuadrocopterOczywiście chwali się, że chcą zapobiec powtórzeniu takiego zdarzenia, lecz czemu nie można tego zrobić zanim zdarzy się tragedia. Z reguły bowiem dużo wcześniej już widać, że coś takiego się wydarzy. Ostatnio czytałem, że przez wiele lat, nieodpowiednia, stara instalacja elektryczna wisiała wzdłuż drogi na jakieś wsi. Dopiero gdy podczas burzy się zerwała i zabiła dwie małe dziewczynki to władze postanowiły coś z tym zrobić. Cała instalacja została wymieniona w ciągu kilku dni na zupełnie nową. Kosztowało to jednak młodego ludzkiego życia. Tak samo jest teraz z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Zdecydowana większość państw świata zdołała już zauważyć jak wielkim zagrożeniem dla społeczeństwa jest taki dron z kamerą. Początkowo był on bowiem traktowany przez wszystkich wyłącznie w kategoriach zabawki, jednak dzisiaj najnowsze maszyny tego rodzaju mają już pokaźną moc. Są one trwałe, solidne i posiadają po cztery śmigła i ważą do dwóch kilogramów. Taki dron syma x8 bez problemu może się wznieść na wysokość wielu kilometrów gdzie stanowi zagrożenie dla wszystkich innych jednostek latających. Odwiedzając jednak sklep z dronami usłyszymy, że do jego zakupy nie potrzebujemy żadnego pozwolenia. Co więcej, nie musimy zdać żadnego egzaminu, ani nawet przejść szkolenia, aby bez przeszkód nim sobie latać.

Do tego szokuje jeszcze fakt, że żaden dron nie musi być nigdzie zarejestrowany ani ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Znaczy to, że jak zwykle pozostaje nam czekać na to, aż jakaś maszyna tego typu spowoduje wypadek samolotu, bądź jego poważne uszkodzenie.