Pomiar czasu zegarem

Zegar to urządzenie o bardzo bogatej historii, które towarzyszy człowiekowi w jakiejś swojej formie praktycznie od samego początku istnienia cywilizacji. Od momentu, w którym istotne stały się dokonywane pomiary czasu, możliwości względnie dokładnego określenia pory dnia, czy też umówienia się na konkretną porę.

Pomiar czasu – jak one wyglądają?

pomiar czasuTym sam raczej nie zapowiada się aby ludzkość miała się kiedykolwiek w przyszłości uniezależnić od zegarów i ich umiejętności. Chociaż dzisiaj coraz mniej osób nosi na rękach klasyczny zegarek to wcale nie znaczy, że nie potrzebuje stałem informacji na temat tego, która jest aktualnie godzina. Najstarszą formą zegara był słynny zegar słoneczny, ale jeszcze w trzecim tysiącleciu przed naszą erą świat poznał także zegary typu wodnego i piaskowego, czyli słynne klepsydry. W VIII wieku w Chinach skonstruowano pierwszy zegar mechaniczny, co okazało się swoistą rewolucją, chociażby ze względu na dokładność jaką charakteryzował się dokonywany przez niego pomiar czasu. Kolejne przewroty w sposobie myślenia o czasie to chociażby powstanie pierwszych zegarków naręcznych na początku wieku, czy też wiek XX z wynalezieniem najpierw zegarka kwarcowego a później atomowego. Współcześnie na świecie zdecydowanie króluje elektroniczny pomiar czasu. Jest on dokładny, wygodny oraz bardzo funkcjonalny. Sprawdza się tak w codziennym życiu jak i w wielu nietypowych przypadkach, jakim może być też na przykład pomiar czasu na zawodach sportowych najróżniejszej rangi, najróżniejszych dyscyplin.

Jakość ma tu swoje odbicie przede wszystkim w wiarygodności, możliwości wskazania nawet na najdrobniejsze różnice pomiędzy wynikami osiągniętymi przez poszczególnych uczestników. Oczywiście decydują one później o zajmowanych przez nich miejscach.

Więcej o pomiarze czasu można znaleźć na: http://www.czasnachip.pl