Objawy ukąszeń przez kleszcze

Kleszcze są to jedyne owady żyjące w naszym kraju, których ukąszenie może być dla nas groźne. Do zdecydowanie najbardziej irytujących owadów jakie nam doskwierają zaliczyć można komary i meszki. Mimo tego, że bardzo ich nie lubimy to jednak ich ukąszenia nie są dla nas groźne. W przypadku kleszczy sytuacja niestety wygląda gorzej.

Ukąszenia kleszcza – pierwsze objawy

ukąszenie kleszcza objawyCzasem gdy kleszcze są najbardziej aktywne jest wiosna i lato. Szczególnie wczesną wiosną zauważyć można, że kleszcze atakują ze zdwojoną mocą. Przebudzone po zimowym letargu szukają najbliższej okazji do tego by się posilić. Niestety jako posiłek uważają oni naszą krew. Samego ugryzienia kleszcza nie odczuwamy. Kleszcze wydzielają bowiem specjalną substancję, która powoduje że nie zauważymy momentu gdy kleszcz się wkłuje. Jeśli chodzi o ukąszenie kleszcza objawy jakie się pojawiają na samym początku to bardzo intensywne swędzenie. Najczęściej jest ono odczuwalne dopiero wtedy gdy wpięty kleszcz zostanie podrażniony dotknięciem naszego ubrania. Kluczową sprawą jest to by po zauważeniu kleszcza działać bardzo szybko. W tym wypadku liczą się bowiem każde godziny. Im dłużej kleszcz jest wpięty nasz organizm tym bardziej rośnie ryzyko zarażenia się boreliozą. Eksperci mówią, że do zarażenia dochodzi głównie po upływie doby od ukąszenia. Niemniej jednak dla własnego bezpieczeństwa należy interweniować zaraz po zauważeniu, że padliśmy ofiarą tych krwiożerczych owadów.

Ogólnie rzecz biorąc zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku kleszczy najlepszym sposobem zapobiegania ukąszeniom jest stosowanie specjalnych preparatów odstraszających. W sprzedaży spotkać je można w formie kremów. Jednak najlepiej sprzedają się odstraszacze w sprayu. Wystarczy przed wyjściem z domu zastosować ten preparat i będziemy dla kleszcza niewidoczni.