O różnych gatunkach słoneczników

usługi koparko ładowarką

Trudno wyobrazić sobie ogrody w stylu wiejskim bez posadzonych w nich słoneczników zwyczajnych, czyli słoneczników jednorocznych. W wielu ogrodach spotkać można słoneczniki dziesięciopłatkowe, szorstkie lub bulwiaste, te gatunki należą do roślin wieloletnich. Słoneczniki są nie tylko przepiękną ozdobą ogrodów i wnętrz (znakomicie nadają się na kwiat cięty), ale używane są także w kuchni, z ich nasion powstaje między innymi olej. Nasiona tych roślin uwielbiają ptaki.

usługi koparko ładowarkąMożna z nich przygotować także bogate w witaminy kiełki. Słoneczniki wysiewamy na stanowiska umiarkowanie wilgotne, z żyznym podłożem. W tym samym miejscu słoneczniki mogą rosnąć jedynie raz, następnego roku należy wysiać je w innym miejscu ogrodu. Okres kwitnienia tych roślin jest bardzo długi, pierwsze rośliny zakwitają już w lipcu, a okres kwitnienia trwa aż do października. Słoneczniki należą do roślin miododajnych. Słonecznik jednoroczny może osiągać w dobrych warunkach glebowych imponującą wysokość ponad 3 m, odmiany bylinowe są znacznie niższe, ich wysokość jest i tak jednak dość duża. Posadzone w żyznej glebie, zasilane od czasu do czasu kompostem dorastają do 1,5 m.
Rośliny te padają czasem ofiara mszyc i ślimaków, w czasie mokrego lata słoneczniki mogą zostać porażone przez choroby grzybowe. Ślimaki niszczymy specjalnymi preparatami, podobnie zresztą, jak i mszyce. Najczęściej atakuje je szara pleśń. Dla słoneczników powinniśmy przeznaczyć najbardziej słoneczne miejsce w swoim ogrodzie. Roślinę można uprawiać także w pojemnikach, trzeba jednak wybrać nasiona odmian karłowych. Do jednej z najładniejszych odmian słonecznika jednorocznego należy odmiana o nazwie „Prado red”. Roślina ta dorasta do 100 cm, jej kwiaty mają ciemny kolor. Inną interesującą odmianą jednorocznego słonecznika jest „Teddy bear” z pełnymi kwiatami. Słonecznikowe rabaty muszą być stosunkowo duże, zwłaszcza te, na których zamierzamy wysiać jednoroczne odmiany. Nasiona wysiewa się bowiem w odległości około 80 cm od siebie. Wyjątkowo wysokie odmiany mogą wymagać podpór.

Niestety, aby dobrze zrobić ogród, który ma służyć wiele lat trzeba nawet skorzystać z usług firm, które mają koparko ładowarkę, ponieważ trzeba wymienić ziemię, zbudować ścieżki i inne roboty ziemne w ogrodzie.

Wpis powstał dzięki stronie http://www.top-garden.pl