Niedoczynność i nadczynność tarczycy.

lekarz

W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej problemów z hormonami. Jesteśmy niestety narażeni na wpływ środowiska, szybki tryb życia, jedzenie pełne chemikaliów oraz wady genetyczne na które zupełnie nie mamy wpływu.

Choroba tarczycy to dzisiaj już niemal choroba cywilizacyjna

lekarzCoraz częściej ludzi dotykają problemy z tarczycą, które najczęściej objawiają się jako niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Choroba ta powiązana jest w dużej mierze z rozmiarem tarczycy. Jeśli jest zbyt mała to nie jest ona w stanie produkować wystarczającej dla naszego ilości hormonu, a jeśli jest jest zbyt wysoka to produkuje go zbyt dużo. Właśnie stąd bierze się niedoczynność i nadczynność tarczycy. Choroba ta objawiać się będzie przede wszystkim przez zmęczenie, problemy z wagą oraz wahaniem nastroju i ogólnym złym samopoczuciem. Tarczyca jest narządem położona przy krtani i odpowiada za produkcję takich hormonów jak tyroksyna. Jeśli prowadzimy regularny tryb życia, a jesteśmy ciągle zmęczeni mimo długiego odpoczynku, jeżeli jemy cały czas mniej więcej tyle samo, a nasza waga rośnie w niepokojąco szybki sposób lub jeśli chodzimy ciągle zdołowani i odpali to niemal na 100% możemy być pewni, że mamy problem z tarczycą. Do jakiego lekarza się udać w takim wypadku? Nie będzie to ani ginekolog, ani kardiolog mimo że ten problem występuje w znacznie dużej mierze u kobiet niż u mężczyzn. Medycyna pracy w Łodzi do której udajemy się na rutynowe badania dla naszego zakładu pracy również nie obejmuje badań nad tarczycą. Lekarz, którego potrzebujemy to endokrynolog. Lekarz ten na podstawie wyników badać oraz zdjęcia rentgenowskiego naszej tarczycy oceni czy mamy niedoczynność czy też nadczynność tarczycy i dobierze dla nas odpowiednią kurację hormonalną.

Dolegliwości tej niestety nie da się wyleczyć za pomocą syropu. Czeka nas najprawdopodobniej codzienne branie leków aż do końca życia. Leki te wspomagają produkowanie hormonów tarczycy lub zmniejszają ich produkowanie w przypadku nadczynności. Przy regularnym braniu leków nie odczujemy żadnych skutków choroby, a leki jakie bierzemy nie będą wywołały żadnych skutków ubocznych.