Lepszy architekt budowlany czy krajobrazu do kreowania przestrzeni?

przestzreń miejska

Niewątpliwie jeden i drugi wymaga kreatywności. Niejednokrotnie osoby pracujące w tych zawodach będą zmagać się z innymi ludźmi, którzy będą marudzili i nierzadko podważali kompetencje specjalisty. Jednak droga do zdobycia takich kwalifikacji jest bardzo długa. Jak architekt krajobrazu ma swój kierunek już w technikum to żeby zostać architektem budowlanym trzeba ukończyć studia. Kreowanie przestrzeni to coś czym miedzy innymi będą się zajmować.

Co to jest kreowanie przestrzeni?

przestzreń miejskaOczywiście jednym i drugim można zostać już po szkole średniej, ale nie będziemy mieli wtedy żadnych uprawnień. Żeby móc podpisywać dokumenty czyli zazwyczaj plany budynków czy terenów zielonych trzeba mieć wykształcenie wyższe. Oczywiście po średniej szkole możemy przeprowadzać projektowanie terenów zielonych czy robić plany budynków, ale aby było to uprawomocnione o musimy skończyć studia. Odpowiednio aby zostać architektem budowlanym to trzeba ukończyć planowanie przestrzenne lub urbanistykę. Z drugim kierunkiem nie mamy wyboru bo kierunek studiów to po prostu architekt krajobrazu. Obydwa kierunki wiążą się ściśle ze znajomością prawa i fizyki. Dlaczego prawo? Bo stawianie budynków i kreowanie przestrzeni musi odbywać się zgodnie z prawem. Nie można dowolnie postawić sobie np. wieżowca. Tak samo maja meble miejskie. Niby małe i nikomu nie przeszkadzające, a jednak. Weźmy np. takie ławki parkowe, które jednak muszą stać w określonej odległości od ścieżki. Jakby to wyglądało gdyby ławka stała na środku? Obydwa zawody są bardzo ciekawe i wymagają kreatywności jednak architekt krajobrazu ma więcej możliwości tak zwanego popłynięcia z tematem. Budynki są jednak stworzone i budowane według ogólnych standardów i raczej nie odbiegają od normy. Natomiast w zawodzie architekta krajobrazu można kreować krajobraz na różne sposoby. Nie wyklucza to jednak ograniczeń bo takowe są. Zachowana musi być ekologia bo ludzie z Green Peace nie pozwolą na zbytnią ingerencje.

Ciężko jest określić który zawód jest lepszy. To jest nasza indywidualna sprawa jaki zawód będzie dla nas bardziej interesujący. Jedni wolą kreatywność na maksa inni wolą działać według standardów. To który zawód jest lepszy zależy od naszych osobistych przekonań i upodobań. Kreowanie przestrzeni nie jest łatwym zajęciem.