Kinkiet z kryształu jako element oświetlenia

 

Oświetlenie każdego wnętrza jest niezwykle istotne pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jedną z cech charakteryzujących zamożne rezydencje było oświetlenie dające przez umieszczone na suficie żyrandole, jak i wzmacniające efekt oświetlenia, kinkiety zamontowane na ścianach bocznych wnętrza.

Urok kinkietów kryształowych, jako oświetlenia bocznego

kinkiety kryształoweW czasach nam współczesnych, mówiąc tu o minionym wieku xx oraz obecnym kinkiety jako forma oświetlenia nie są popularne i spotyka się je nader rzadko. Przyczyną takiego stanu rzeczy, można się domyślać, są małe gabaryty pomieszczeń mieszkalnych, pomijając oczywiście domy wolnostojące, o dużej powierzchni i wysokich pomieszczeniach. W nowoczesnym, blokowym budownictwie mieszkalnym, zawieszenie na ścianie kinkietu wiąże się z wyeliminowaniem tego miejsca, jeżeli zaplanowano już rozstaw mebli, w stylu takim, aby był on wygodny dla wszystkich mieszkańców i pomieścił zakupione już umeblowanie. Jednakże we wnętrzach,które spełniają zupełnie inne funkcje jak na przykład kościoły, kaplice, wnętrza budynków opery czy teatru,gdzie wielką wagę przywiązuje się zarówno do oświetlenia jak i estetyki, zastosowanie takiej formy rozjaśnienia jak kinkiety kryształowe nikogo nie dziwi, wręcz budzi podziw i podkreśla duże znaczenie wnętrza, dając użytkownikowi poczucie powagi i dostojeństwa, a ponadto pojawia się element samouwielbienia, poczucia dostojeństwa wynikającego z samego przebywania w takiej jednostce. Kinkiety kryształowe są nagminnie wykorzystywane we wnętrzach o charakterze sakralnym, zarówno ze względów praktycznych – oświetlenia bocznych korytarzy , czy naw bocznych, jak i estetycznych – są to zazwyczaj złote kinkiety podkreślane użyciem elementów z imitacji kryształów.

Taka stylistyka przez wiele stuleci towarzyszyła architekturze sakralnej bądź  użytku publicznego, związanego ze sferą kultury, nauki oraz budownictwie będącym wartością wielkich rodów, które w epokach minionych były przedstawicielami rodzin szlacheckich.