Jak uzyskać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

dofinansowanie

Wielu przedsiębiorców zaczyna doceniać potencjał jaki tkwi w dofinansowaniach i dotacjach unijnych na rozpoczęcie działalności. Dopóki nie byliśmy w Unii Europejskiej mogliśmy co najwyżej postarać się o kredyt, ale wiadomo jak to jest z jego przyznawaniem- nie każdy się na niego załapie.

Dotacje unijne bardzo ciężko jest uzyskać.

dofinansowanieJeśli nie dostaliśmy pieniędzy z banku to musieliśmy liczyć na wygraną na loterii albo nagły wzrost liczby klientów, którzy stawią pieniądze w naszej firmie, bo inaczej nie mieliśmy możliwości otrzymania większej gotówki. Teraz możemy się starać o pozyskiwanie dotacji unijnych, dzięki którym nasza działalność ma szansę się rozwinąć. W teorii wszystko wygląda pięknie. Wystarczy złożyć projekt wniosku i czekać na jego zaopiniowanie. W teorii jednak jest bardzo duża konkurencja, bo środków unijnych mamy coraz mniej, więc coraz ciężej jest dostać dotację. Jeśli nie wie się jak napisać projekt o dofinansowanie, tak żeby został pozytywnie rozpatrzony to praktycznie nie ma po co marnować czasu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przede wszystkim najlepsze są te projekty, które są przemyślane i kompleksowe, a także te które tworzą miejsca pracy lub oferują nową jakość np. innowacyjne produkty czy badania nad nowymi metodami produkcji. Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności są wielokrotnie sprawdzane i oceniane przez profesjonalistów z danej dziedziny, którzy wiedzą co jest możliwe i w jakiej kwocie finansowej, więc nie możemy napisać, że nowa plantacja ekologicznych marchewek wyniesie nas X złotych, a w rzeczywistości będzie to połowa kwoty X. Poza tym, nie mamy szans na otrzymanie dotacji na coś, co przyniesie korzyść tylko nam np. nowy samochód dla właściciela, na coś co jest zbędne np. grzebienie dla łysych, czy na coś co na razie zdecydowanie nie da się zrobić np. hodowla marchewek na księżycu.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności dostają przede wszystkim ci, którzy myślą albo o lokalnej społeczności, której chcą dać pracę, albo myślą innowacyjne o niespotykanych rozwiązaniach technologicznych, które pomogą nie tylko im, ale też innym firmom z danej branż np. prowadzenie badań wpływu zanieczyszczeń powietrza na hodowlę koni. Dofinansowania unijne dla małych firm są niesamowitą szansą dla każdego, kto do tej pory nie miał środków na zrealizowanie swoich pomysłów.