Jak nawozić truskawki na wiosnę?

Bardzo lubię truskawki. Niestety, denerwuje mnie to, że wszystkie truskawki które można dostać w sklepach czy na ryneczku są sztucznie nawożone i zwyczajnie czuć od nich chemię. Uznałam, że w tym roku sama wyhoduje dla siebie truskawki. Musiałam tylko wcześniej dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o swoją plantację, żeby truskawki były duże i zdrowe.

Czym nawozić truskawki?

truskawki - nawożenie wiosnąZależało mi, aby stosować nawozy naturalne. Była jeszcze zima i miałam jeszcze trochę czasu na przygotowanie grządek do sadzenia. Wiedziałam z doświadczenia, że najlepiej jest nawozić wszelkie owoce na wiosnę, kiedy jeszcze nie mają kwiatostanów. Wtedy sam owoc jest jak najbardziej naturalny. Poszukiwania odpowiednich nawozów rozpoczęłam w sieci. Wpisałam w wyszukiwarkę internetową frazę: truskawki – nawożenie wiosną. Przeczytałam, że wiosną najlepiej zastosować obornik. Jest to naturalny nawóz, który użyźnia glebę. Żyzna gleba z kolei powoduje, że truskawki są bardziej odporne na przymrozki i szkodniki. Jednakże, należy pamiętać, że obornik stosuje się na kilka tygodni przed sadzeniem. Z kolei na na kilka dni przed posadzeniem sadzonek należy dodatkowo zastosować kompost, aby gleba nie była jałowa. To mi bardzo odpowiadało, ponieważ również był to w pełni naturalny nawóz i w przeciwieństwie do obornika miałam go pod dostatkiem. W takim środowisku sadzonki truskawek mają bardzo dobre warunki do wzrostu.

Kiedy tylko przyszedł czas wiosny zaczęłam odpowiednio nawozić ziemię w moim ogródku. Przyniosło to bardzo dobre efekty. Mimo iż stosowałam tylko naturalne nawozy i robiłam to tylko na wiosną, kiedy sadzonki były młode i nie miały kwiatostanów, miałam obfite plony. Truskawki nie były tak duże i czerwone jak te sklepowe, ale i tak były dużo smaczniejsze.