Jak dbać o wirniki?

Jak należy dbać o wirniki? Nikt na co dzień nie zastanawia się nad takimi rzeczami, ponieważ niewiele też osób wie, czym w ogóle jest taki wirnik. To, że stanowi on część mechanizmu jakiejś maszyny, to już jest jakaś konkretna wiedza dla wielu z nas, ale dalej nie wyobrażamy sobie jak wygląda i jakie zadanie spełnia. Warto więc może poszerzyć swoją wiedzę o takie techniczne aspekty, które w życiu każdego z nas na pewno się przydadzą.

Wyważajmy wirniki

wyważanie wirnikówJeżeli na myśl przywołamy sobie takie mechanizmy, jak: pompowanie, czy wentylowanie, to mimo wszystko, mimo, że wiemy czym są te zjawiska, nijak nie możemy skojarzyć z nimi wirnika. Wirnik to część mechanizmu, głównie to chodzi o to, że porusza się on wokół niezmienione osi, stałej osi, czyli jest typowo elementem dynamicznym. Jeżeli się porusza wokoło, to możemy sobie wyobrazić go jak koło w samochodzie. Opony, które wymieniamy raz do roku również powinniśmy wyważać, aby poruszały się one równo wobec środka osi stałej, nie mogą być odkształcone, itp. Podobna zasada tyczy się wirnika i podobnie jak w oponach, wyważanie wirników jest również raz na jakiś czas mile widziane, jak nie konieczne. Jeżeli chcemy, aby maszyny przemysłowe pracowały dobrze, to musimy je poddawać regularnie przeglądom, musimy dbać o to, aby były w dobrym stanie i aby pracowały właściwie.

Takie wirniki spotykamy w układach w takich maszynach, jak pompy, dmuchawy, sprężarki, wentylatory, wiele maszyn elektrycznych, itp. W wielu maszynach jest on niezbędnym elementem wykorzystywanym, aby praca elementów obrotowych była jak najlepsza i jak najbardziej wydajna. Dlatego też wirnik, niby drobny element, a wykonuję tak wielką pracę i pełni ważną rolę w wielu maszynach. Pamiętajmy zawsze o tym, aby co jakiś czas wyważać wirniki.