Duży basen w ogrodzie

Dla większości z nas własny basen jest luksusem. Jednak nie zawsze musimy decydować się na stały basen w gruncie, możemy kupić dmuchany, lub rozkładany na równym podłożu. Wystarczy go napełnić wodą i cieszyć się chłodną wodą w upalne dni. Taki basen może mieć każdy kto dysponuje ogrodem. 

Jaki basen może być w ogrodzie? 

duże baseny ogrodoweBasen wcale nie musi być drogą inwestycją, bo możemy go kupić w hipermarkecie za niecałe trzysta złotych. Najczęściej jest on pompowany i ma wysokość około jednego metra. Nie da się w nim pływać, ale można siąść i się ochłodzić kiedy z nieba leje się żar. Duże baseny ogrodowe są montowane w gruncie na stałe i posiadają podłączoną instalacje doprowadzającą, odprowadzającą i filtrującą wodę. Jego budowa jest kosztowną inwestycja, bo musimy przygotować grunt pod wykop, zakupić specjalną nieckę, dno basenu wyłożyć specjalną folią albo płytkami, oraz wykonać niezbędnych wykończeń. Przed budową basenu, należy sprawdzić stan wód gruntowych w ogrodzie, bo jeżeli jest on wysoki, to konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie dna i ścian basenu. Kształt basenu może być dowolny i zależy od naszej fantazji i wymagań. Najwięcej osób decyduje się na klasyczny kwadratowy, albo prostokątny basen, który wymaga najmniej pracy. Duży basen jest dość drogi w utrzymaniu, ponieważ co jakiś czas musimy wymieniać w nim wodę, czyścić go oraz stale filtrować wodę. Najwięcej energii elektrycznej pobiera ogrzewanie wody, które działa niemalże każdego dnia i ogrzewa wodę do określonej temperatury. 

Jeżeli pozwalają nam na to fundusze, to możemy wybrać model basenu, w którym będziemy mogli pływać. Będzie on miał głębokość półtora metra, a długość będzie zależeć od metrażu ogrodu. Im większy basen, tym wyższe będą koszty jego utrzymania, dlatego warto jest dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie basenu.