Druk cyfrowy i introligatornia – szybsza alternatywa

drukarnia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kiedy komputery nie były na tyle powszechne dlatego drukowanie jakiejkolwiek książki było dość długą i mozolną pracą, która wymagała wiedzy, siły i cierpliwości. Tak samo introligatornia. Jednak po wprowadzeniu do użytku codziennego i przemysłowego komputerów (dawniej nie były to demony szybkości, ale jednak technika cyfrowa przyspieszyła wiele procesów, którymi nie musiał sterować człowiek, ale odpowiedzialna za to była maszyna a dokładnie właśnie komputer).

Komputeryzacja pozwoliła znacznie przyspieszyć w takich dziedzinach jak: introligatornia czy druk cyfrowy.

drukarniaKomputer pozwolił na szybsze obliczenia, sterownie rakietami, nadzorowanie czy w urządzeniach nic się nie psuje itd. Komputer wyglądający jak kredens nie miał dużej mocy obliczeniowej ale po podłączeniu drukarki można było już wydrukować tekst dużo szybciej niż zanim była wprowadzona ta technologia. Tak zaczęły powstawać nowoczesne drukarnie które miały niesamowicie większą wydajność niż wcześniej. Człowiek wystarczyło że nadzorował poprawność działania a całym procesem sterował właśnie komputer. Druk cyfrowy był tak nowoczesny, że początkowo było stać tylko nielicznych właścicieli na zakup maszyny wykorzystujące tą technikę. Po miniaturyzacji komputerów i wprowadzeniu technologi krzemowej technika ta znów wystrzeliła do przodu. Jednocześnie drukarki w technologii laserowej były skokiem o lata do przodu. Wydruk był o wiele szybszy. Jedna kartka nie drukowała się dziesięć sekund ale dwie. Podobne rewolucje przeszła introligatornia, która dawniej była obsługiwana ręcznie a po wprowadzeniu komputerów została przejęta przez sterowanie cyfrowe.

Jedną z pierwszych drukarni która zastosowała wszystkie te nowoczesne technologie zaraz po wprowadzeniu tych nowości na rynek była drukarnia w Łodzi. Na tym przykładzie doskonale można zobaczyć, jak wielki wpływ na każdą dziedzinę życia ma komputer i technologia cyfrowa, która teraz otacza nas wszędzie, gdzie się obejrzymy.