Czym są domy pasywne i pompy ciepła?

Pompy ciepła

Domy pasywne są domami energooszczędnymi, jednak także oprócz oszczędności domy takie produkują same energię. Zaczynając od energooszczędności to każda przegroda zewnętrzna powinna spełnić wymogi energooszczędności, a więc powinna być od normowej maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła niższa.

Co to właściwie jest dom pasywny i do czego używa się pompy ciepła?

Pompy ciepłaO energooszczędności także świadczą użyte materiały budowlane oraz termoizolacyjne. Wyżej wymienione cechy świadczą o tym, że dom jest energooszczędny. Jeśli chodzi o pasywność, to taki dom powinien produkować sam energię. Na takich domach na pewno zobaczymy panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest dziedziną, która zyskuje coraz większą popularność. Na Śląsku, szczególnie we Wrocławiu istnieje wiele firm, które zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych dla prywatnych domków jednorodzinnych. Także w domach pasywnych instaluje się pompy ciepła Śląsk. To dzięki nim możliwe jest czerpanie energii cieplnej z powietrza, wody, lub gruntu. W domach pasywnych także można spotkać wentylacje mechaniczną, której zadaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie świeżego powietrza czerpanego do domu. Powietrze świeże zawsze ma temperaturę, która panuje wewnątrz pomieszczeń. Poza tym w domach pasywnych bardzo często stosuje się kominki powietrzne lub z płaszczem wodnym. Kominki te mają zadanie dostarczanie ciepła nie tylko do pomieszczenia w którym się znajdują, ale także do innych pomieszczeń. W przypadku kominków z płaszczem wodnym, to instalacja działa podobnie jak w przypadku instalacji centralnego ogrzewania.

Woda jest podgrzewania w specjalne komorze wokół komory spalania, a następnie poprzez instalację dostaje się do odbiorników w pomieszczeniach. W przypadku kominków powietrznych ciepłe powietrze do innych pomieszczeń doprowadzane jest poprzez instalację specjalną.