Czym charakteryzuje się hot stamping?

Wybierając ostatnio t-shirt, trafiłam na stronę internetową, na której producent sprzedawał koszulki z nadrukiem robionym techniką termodruku. Nazwa mi oczywiście znana, można nawet domyślać się, jak działa, ale mimo wszystko postanowiłam dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jaka temperatura hot stampingu?

hot stampingTermodruk jest techniką uszlachetniania i ozdabiania druku. Można nazwać go złoceniem, srebrzeniem, hot printem czy też hot stampingiem. Na podstawie samej nazwy można domyślać się, że kluczową rolę w procesie druku tą metodą, odgrywa ciepło. Ale jakie dokładnie? Matryca nagrzewa się do około 100 stopni. Po zetknięciu matrycy z folią hot stampingową, rozgrzewana jest warstwa klejowa, klej uzyskuje właściwości klejące w miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy i wraz z odpowiednią częścią warstwy lakieru i warstwy aluminium pozostaje na nadrukiwanej hot-stampingiem powierzchni. Barwa uszlachetnienia zależy od lakieru, który nałożony na aluminium może przybierać dowolne kolory, rodzaje połysku czy mat. Oprócz metody hot stamping istnieje jeszcze technika cold stamping. Jest bardzo podobna, ale nie podgrzewa się w niej matrycy. Niepodważalnymi atutami hot stampingu są trwałość, precyzja wykonania druku, szeroki wybór kolorów. To wszystko sprawia, że technika ta jest coraz bardziej popularna i cały czas rozwijana. Używa się jej w wielu branżach między innymi do uszlachetniania druku, ozdabiania przedmiotów, znakowania czy zabezpieczenia druku.

Następnym razem, gdy natrafię na pojęcie hot stampingu, będę już wiedzieć, czym ono jest. Pozwoli mi to też na stwierdzenie, że dany nadruk będzie trwały i precyzyjnie wykonany. A skoro już wiem tyle o technika nadruku, to mogę z czystym sumieniem wrócić do poszukiwania t-shirtu.