Co wchodzi w skład wyposażenia ADR ?

wyposażenie adr

Przewożąc materiały, które są powszechnie uznawane za niebezpieczne pamiętać trzeba o wzmożonej ostrożności. Materiały, które wozimy powinny być odpowiednio zabezpieczone, a samochód oznakowany.

Wyposażenie ADR to dość obszerny temat

wyposażenie adrNie można niebezpiecznych materiałów przewozić ot tak, jak zwykłych pakunków. Wyposażenie ADR jest niezbędnie ważne, więc w co trzeba zainwestować? Przede wszystkim kierowca, który został oddelegowany do przewiezienia ładunku powinien dysponować aktualnie ważnymi badaniami, które potwierdzą jego kwalifikacje. Aby zdobyć takie zaświadczenie odbyć musi on specjalny kurs, który organizowany jest w szkołach jazdy. Poza tym wyposażony kierowca powinien zostać w kamizelkę odblaskową, w której powinien jechać tak, aby był widoczny dla kierowców. Ponadto zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinien mieć on okulary, czyli gogle zabezpieczające, rękawiczki ochronne zarówno długie gumowe jak i materiałowe a także źródło światła, czyli latarkę gdyby zdarzyła się awaria. Samochód także trzeba wyposażyć w odpowiedni sposób, między innymi pasy transportowe, których zadaniem jest utrzymywanie stabilności przewożonych rzeczy, kliny pod koła, które w razie awarii zostają pod nie podstawione a także płyn do przemywania oczu, który każdy kierowca powinien mieć przy sobie.

Każdy tir poza tym powinien być wyposażony w papier do tachografu, który jest swoistą czarną skrzynką dla tego typu aut, ponieważ tachograf zapisuje cały przebieg jazdy, dzięki czemu go całkowicie odtwarza. Warto dla bezpieczeństwa człowieka i towaru odpowiednio go zabezpieczyć.