Co to jest transformator?

 

Transformator jest to przyrząd, który, zgodnie ze swoją nazwą, przeznaczony jest do przetwarzania układu napięć i prądów przemiennych w jeden lub kilka układów napięć i prądów o innych wartościach, lecz o tej samej częstotliwości. Jest wiele rodzajów transformatorów, wykorzystywanych w elektryczności i energetyce. Tutaj skoncentrujemy się na transformatorach oświetleniowych.

Kiedy stosowany jest transformator oświetleniowy?

transformatory oświetlenioweTransformator ten jest stosowany do oświetlenia sztucznego. Czyli pochodzącego ze sztucznych źródeł światła, a konkretnie elektryczności. Od czasu wynalezienia żarówki, pracowano nad doskonaleniem jej mocy, kształtu, wydajności i tutaj pojawia się transformator. Jego zadaniem jest dopasowanie napięcia i mocy do danego urządzenia oświetleniowego. Transformatory oświetleniowe stały się niezbędne, kiedy tradycyjne żarówki żarowe zastąpiono świetlówkami, halogenami i lampami elektronowymi.  Dla każdego z tego typu urządzeń potrzebny jest transformator, często w wersji zminimalizowanej, ale zawsze działający na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Może to być transformator obniżający, albo transformator napięciowy, przeznaczony do pracy prawie bez przekazywania mocy. W niektórych przypadkach stosowane są transformatory prostownikowe, które przeznaczone są do zmiany wartości napięcia i liczby faz sieci zasilającej prądu przemiennego, w celu uzyskania żądanych wartości napięcia wyprostowanego.

Z uwagi na szerokie zastosowanie, wyrób transformatorów jest zajęciem opłacalnym i cieszy się dużym zbytem. W wersjach standardowych można je nabyć w sklepach ze sprzętem elektrotechnicznym, również w sklepach internetowych. W razie uszkodzenia, raczej nie są poddawane regeneracji. Są to przedmioty o bardzo długiej trwałości.

Więcej na stronie https://www.eltii.pl/produkcja/