Co reguluje prawo spadkowe w Szczecinie?

Odejście najbliższych osób zawsze wywołuje w nas uczucie smutku i pewnego rodzaju pustki. Faktem jest jednak to, że nikt żyć wiecznie nie będzie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że bliska osoba zostawiła nam coś w spadku. Zazwyczaj nie wiemy także, co należy w takiej sytuacji zrobić i czy zawsze trzeba przyjąć to, co nam pozostawiono.

Co warto wiedzieć o prawie spadkowym?

prawo spadkowe szczecinMało kto szuka informacji na temat spadku, dopóki nie musi sam zmierzyć się z takim tematem. Coraz więcej osób pod koniec swojego życia decyduje się na spisanie testamentu. Bardzo często robią to osoby, które mają wielu spadkobierców, ale niekoniecznie chcą podzielić swój majątek po równo. Zdarzają się też sytuacje, w których konkretne osoby w ogóle nie mają zamiaru zostawić po sobie czegokolwiek dla swojej rodziny. Przepisują wtedy wszystko na wybraną osobę, fundację, czy jakikolwiek inny wybrany przez siebie podmiot. Mają do tego pełne prawo. W takiej sytuacji właściwie nie można nic już zrobić. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy testamentu nie ma. Prawo spadkowe Szczecin precyzyjnie reguluje przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Ściśle określa, co i komu się należy zgodnie z prawem. Zdarzają się też takie sytuacje, w których odziedziczyć możemy zamiast majątku długi. Ważne jest zatem to, aby wcześniej sprawdzić stan prawny tego, co ewentualnie miałoby przejść na nas. Mamy na to pół roku od momentu, w którym dowiemy się o spadku. Jeśli się go nie zrzekniemy, przejmiemy na siebie obowiązek spłaty zaległości przejętych po zmarłym.

Zazwyczaj wiele osób po śmierci swoich najbliższych przeżywa trudny czas. Często nie wiemy także, czy będziemy cokolwiek dziedziczyć, czy nie. Jeśli jednak dowiemy się, że dostaniemy spadek, sprawdźmy najpierw, czy jest on wolny od jakichkolwiek zaległości finansowych. Zgodnie z prawem, nie musimy przyjmować spadku, który jest czymkolwiek obciążony. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli się go nie zrzekniemy, to na pewno trafi w nasze ręce.