Charakterystyka rekuperatorów wysokiej klasy

Nowoczesne domy budowane są zazwyczaj na znacznie wyższe standardy techniczne niż budynki zbudowane kilka dekad temu i są znacznie bardziej energooszczędne, głównie dzięki lepszej izolacji cieplnej. Jednym z kluczowych obszarów, gdzie nastąpiła poprawa było sprawienie, aby budynki były bardziej hermetyczne, aby mogły dłużej utrzymać ciepło, które w nich wkładamy. 

Skuteczna wentylacja dzięki rekuperatorom wysokiej klasy

Rekuperatory wysokiej klasyOpisana powyżej sytuacja ma jednak swoje wady: nasze domy wymagają regularnych zmian powietrza, aby utrzymać je w dobrym stanie.  Kąpiele i prysznice, zmywanie naczyń, pranie ubrań, suszenie ubrań w pomieszczeniach, a nawet proste oddychanie, wytwarzają zadziwiające ilości wilgoci w naszych domach. Otwieranie drzwi i okien jest oczywistym sposobem pozbycia się wilgoci i doprowadzenia świeżego powietrza, ale jeśli zrobimy to zimą, wówczas z domu będzie uciekać również i powietrze. Co zatem należy zrobić? Warto zastanowić się nad zainstalowaniem rekuperatora. Rekuperatory wysokiej klasy są zasadniczo nosami w domach: składają się z dwóch kanałów wentylacyjnych biegnących obok siebie, przechodzących między wnętrzem a zewnętrzem domu. Jeden przenosi chłodne, świeże powietrze; drugi przenosi wilgotne, nieświeże powietrze. Sprytne jest to, że strumienie powietrza przepływają przez urządzenie zwane wymiennikiem ciepła, które pozwala, aby wychodzące powietrze przekazywało większość ciepła do napływającego powietrza bez jednoczesnego mieszania się dwóch strumieni powietrza. 

Rekuperatory dadzą Ci ciepły, dobrze wentylowany dom i powstrzymają opróżnianie portfela za każdym razem, gdy zimą otwierasz okna pomagając zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W lecie natomiast zmniejszają potrzebę stosowania klimatyzacji, usuwając przy tym nadmiar wilgoci z domu.