Aparat słuchowy i otolaryngolog

otolaryngolog

Otaczający świat odbieramy przy pomocy naszych zmysłów, zwłaszcza wzroku, słuchu i dotyku. Są one dla nas tak ważne, że rzadko zastanawiamy się jak wyglądałoby nasze życie bez któregoś z nich. Niestety zaburzenia zarówno wzroku jak i słuchu potrafią przez długi czas uciekać naszej uwadze.

Co zrobi otolaryngolog z Bydgoszczy?

otolaryngologNierzadko dopiero po pewnym czasie i zupełnie przypadkowo orientujemy się, że nasz słuch nie jest już taki jak kiedyś. Laryngolog powinien być dla nas wówczas lekarzem pierwszego kontaktu. Otolaryngologia bowiem specjalizuje się między innymi w chorobach uszu (prócz tego również nosa, gardła i krtani oraz wszystkich innych narządów głowy i szyi). Nawet najmniejsze zaburzenia słuchu (który jest obok mowy i wzroku najważniejszą formą komunikacji) są dla nas bardzo dolegliwe. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużymi ubytkami sytuacja staje się bardzo dramatyczna. Przyczynami zarówno niedosłuchu jak i głuchoty są zaburzenia przekazywania dźwięków oraz uszkodzenie organów słuchu. Głuchocie wrodzonej towarzyszą najczęściej nieumiejętność mówienia. Szansa na niedosłuch natomiast wzrasta wraz z wiekiem a jego przyczyn może być bardzo wiele. Do najczęstszych należą woskowina, urazy, infekcje wirusowe oraz wady wrodzone. Otolaryngolog-Bydgoszcz w pierwszych krokach zdiagnozuje gdzie dokładnie leży problem dopiero później zdecyduje o sposobach leczenia.

Najczęściej niedosłyszącego pacjenta wyposaża się w aparat słuchowy. Czasami jednak lepszym wyjściem jest operacja plastyczna. Niekiedy stosuje się także implanty – rodzaj elektronicznej protezy.